Begravelser i Carré E Række 12 med Birgitte Goldschmidt
Begravelserne i en række følger oftest en kronologisk orden afbrudt kun af "sene" begravelser, hvor efterlevende ved dødsfald har fået reserveret tilstødende pladser. En tom plads ("ukendt grav") kan være tegn på, at den reserverede plads ikke senere er blevet benyttet som oprindeligt planlagt (at f.eks. en efterlevende enke har giftet sig igen). For så vidt er det for et genealogisk synspunkt vigtigt at studere nabobegravelser.
Efternavn | Fornavn | Info. | År | Position | [*] | Note | krydsref. |
[*] Status: = identificeret sten, = ulæselig sten, = sten ikke fundet, = grav/ingen sten, = grav, ukendt pos. | |||||||
MEYER | Bolette, | ugift, | 1820,8.4 | E-12-1-Mlgd | |||
LEVIN | Calmer, | slagtermester, | 1820,9.4 | E-12-2-Mlgd 0 | |||
kaldt Calman AUSHACKER | |||||||
LEVIN | Rose, | g. Calmer, | 1832,6.8 | E-12-3-Mlgd 0 | |||
SALOMON | Jacobine, | g. Samson, | 1820,23.4 | E-12-4-Mlgd | |||
FRæNKEL (FRæNCKEL, FRENKEL) | Hessel, | forsanger, | 1820,8.5 | E-12-5-Mlgd | |||
kaldt Hessel FIURDA (FURTH) | |||||||
BARUCH | Isac, | handlende, | 1820,9.5 | E-12-6-Mlgd 0 | |||
kaldt Isac LISSA | |||||||
BLOCH | Philip Coppel, | øltapper, | 1826,29.8 | E-12-7-Mlgd 0 | |||
JOSEPH | Nathan, | kommissionær, | 1820,24.9 | E-12-8-Mlgd 0 | |||
kaldt Nathan ZINGER | |||||||
LEVY | Simon Aron, | handlende, | 1820,5.10 | E-12-9-Mlgd 0 | |||
WEIL | Isak, | ligtorneskærer, | 1820,30.10 | E-12-10-Mlgd | |||
BENDIXEN | Susanne, | tjenestepige, | 1820,31.10 | E-12-11-Mlgd | [Trykfejl i JD B-12-11] | ||
kaldt Susanne ULFEN | |||||||
COHEN (COHN) | Hirsch Levin, | handlende, | 1820,5.11 | E-12-12-Mlgd | |||
UKENDT ELLER UBENYTTET GRAV | E-12-13-Mlgd | ||||||
COHEN (COHN) | Banise, | f. HERTZ, g. Israel Moses, | 1820,12.11 | E-12-14-Mlgd | |||
JACOBSEN | Jacob, | bagersvend, Ringsted, | 1820,18.11 | E-12-15-Mlgd 0 | |||
MARCUS | Nathan, | hosekræmmer, | 1820,29.11 | E-12-16-Mlgd | |||
kaldt Nathan NYBORG | |||||||
LEVIN | Aladia, | g. Israel, | 1820,25.12 | E-12-17-Mlgd | [Tykfejl i JD. D-12-17] | ||
SALOMONSEN | Sara, | g. Lipman, | 1820,28.12 | E-12-18-Mlgd 0 | |||
PHILIP | Simon, | handlende, | 1820,28.12 | E-12-19-Mlgd 0 | |||
WULFF (WULF) | Juda, | handlende, | 1821,26.1 | E-12-20-Mlgd | |||
kaldt Juda FREDERICIA | |||||||
RUBEN | Ruben Magnus, | handelsbetjent, | 1821,31.1 | E-12-21-Mlgd | |||
kaldt Ruben Magnus HELSINGøR | |||||||
JACOBSEN | Levin, | porcelænshandler, | 1821,15.2 | E-12-22-Mlgd 0 | |||
kaldt Levin MOISLING | |||||||
ISRAEL | Abraham, | silke- og klædehandler, | 1821,5.3 | E-12-23-Mlgd Legat | |||
kaldt Abraham HAMBURGER (HAMBURG) | |||||||
ISRAEL | Bella, | f. CANTOR, g. Abraham, | 1827,17.2 | E-12-24-Mlgd Legat | |||
RUBEN | Kele, | f. ESCHWEGE, g. Moses Ephraim, | 1821,25.3 | E-12-25-Mlgd | |||
RUBEN | Moses Ephraim, | grosserer, Helsingør, | 1823,2.6 | E-12-26-Mlgd | |||
GOLDSCHMIDT | Birgitte, | ugift, | 1821,17.4 | E-12-27-Mlgd 0 | [Trykfejl i JD B-12-27] | ||
kaldt Birgitte STADTHAGEN | |||||||
PHILIPSEN | Elisabeth, | f. FüRST, g. Philip Moses Nathan, | 1821,20.4 | E-12-28-Mlgd |